از چه رمزهایی استفاده کنم که غیرقابل هک باشند؟

سلام

لطفا راهنمایی کنید از چه رمزهایی استفاده کنم که غیرقابل هک باشند؟ یک روش قابل اعتماد برای تولید پسورد امن پیشنهاد بدین و آیا اینکه روش Diceware قابل اطمینان است؟

با تشکر

ramin عضو عادی پرسیده شده در ۱۳-۰۱-۱۳۹۴ در رایانه و اینترنت.
اضافه کردن نظر

سلام دوست عزیز

شما برای ایجاد پسورد امن میتوانید از نرم افزارهای نظیر Password Generator Professional استفاده کنید. که از لینک زیر قابل دانلود است.
http://soft98.ir/software/16920-Password-Generator.html

روزنامه‌نگار تکنولوژی با نام Micah Lee روشی جدید به نام Diceware را برای تولید عبارت‌های رمز عبور ارائه داده است. در استفاده از این روش، می‌توانید تمامی روش‌های رایج را فراموش کنید و این روش جالب را یاد بگیرید. در این روش شما چهار کلمه تصادفی و کاملا بی ربط به هم را پیدا می‌کنید و آن‌ها را به هم می‌چسبانید تا یک رمز عبور درست شود. پسوردی که دارای چندین کلمه است. میزان تصادفی بودن کلمه‌ها و طول بیشتر آن‌ها باعث قوی تر شدن این رمز عبور می‌شود. مهم‌ترین نکته در این روش٬ تصادفی بودن کلمات است. چرا که کلمات از نظر معنایی و گرامری باید به درستی در کنار هم قرار گیرند. اما عبارت‌های تصادفی بهتر هستند، چرا که این دسته از کلمات در کنار هم معنایی تولید نمی‌کنند و از نظر گرامر هم به درستی در کنار هم قرار ندارند که این دو نکته دلیل مناسب بودن این دسته‌ها هستند. همچنین به خاطر سپردن رمزهایی که به کمک این روش ایجاد می‌شوند٬ باید ساده‌تر از پسوردهای تصادفی رایج باشد. معمولا نمی‌توان کلمات را به صورت کاملا تصادفی انتخاب کرد، به همین دلیل روش Diceware را معرفی می‌کنیم.

متود Diceware لیست مرتبی از کلمات را آماده کرده و به هرکدام یک شماره اختصاص داده است. طرز کار به این شکل است که ۵ بار تاس می‌اندازید و اگر بعد از هر بار انداختن٬ عدد آن را یادداشت کنید٬ در پایان یک عدد ۵ رقمی خواهید داشت که در لیست موجود در سایت Diceware نشان دهنده یک کلمه یا علامت تصادفی است. اگر این روند را ۴ بار انجام دهید٬ پسورد تصادفی شما با امنیت بالا آماده است. این روش٬ روش خوبی برای انتخاب یک رمز عبور تصادفی است٬ چرا که مطمئن هستید ترکیب این کلمات یک ترکیب کاملا تصادفی است. حتی ممکن است یکی از کلمات انتخاب شده٬ از واژگان روزمره مورد استفاده شما نباشد.

برای محافظت از اطلاعات مهم خود، استفاده از رمزعبور منحصر به فرد٬ اجتناب از ورود به سایت‌های فیشینگ و محافظت کامپیوتر از نرم افزارهای مخربی که پسوردها را کپچر می‌کنند، از مواردی هستند که باید همواره در نظر داشته باشید. این امر کاملا بدیهی است که باید یک رمز عبور قوی انتخاب کنید٬ اما انتخاب پسوردهای به مراتب قوی‌تر منجر به محافظت بیشتر شما در مقابل همه تهدیدهای سایبری نخواهد شد؛ البته این کار یک قدم اول خوب محسوب می شود. برای مشاهده لیست کلمات متود Diceware هم می‌توانید این فایل را دانلود کنید.

موفق باشید

Q & A مدیر ارشد پاسخ داده شده در ۱۳-۰۱-۱۳۹۴ .
اضافه کردن نظر

پاسخ شما

با ارسال پاسخ، شما موافقت خود را با قوانین و مقررات در کانون پرسش و پاسخ اعلام مینمایید.