چگونه مدرک لینوکس بگیرم؟ لطفا راهنمایی کنید

برای گرفتن مدرک لینوکس LPIC میشه راهنمایی کنید از چه طریقی اقدام کنم؟ چه دوره آموزشی را باید گذراند؟
لطفا راهنمایی کنید
با سپاس

SOOSAN پیش فرض پرسیده شده در ۲۰-۰۱-۱۳۹۶ در رایانه و اینترنت.
اضافه کردن نظر
بهترین پاسخ

سلام دوست عزیز

توضیحات کاملی در مورد این گواهینامه در ادامه می توانید مطالعه کنید. همچنین منابع فارسی و انگلیسی ارزشمندی به شما معرفی شده که به راحتی می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید:

برای نمونه دوره لینوکس LPIC1 آزمون ۱۰۱ و ۱۰۲ جادی میرمیرانی

گواهینامۀ بنیاد حرفه‌ای لینوکس (Linux Professional Institute Certification) یا LPIC، یک گواهینامۀ معتبر در زمینۀ لینوکس است که توسط نماینده‌های بنیاد حرفه‌ای لینوکس (Linux Professional Institute) در سراسر جهان برگزار می‌گردد.

هدف گواهینامۀ بنیاد حرفه‌ای لینوکس تایید صلاحیت متخصصین فناوری اطلاعات در زمینۀ سیستم‌عامل لینوکس و ابزارهای مرتبط با آن است. این مدرک وابسته به توزیع خاصی نیست و با توجه به استاندارد اصلی لینوکس و سایر استانداردها و قراردادهای مرتبط طراحی شده است.

گواهینامه‌های LPIC در چند سطح مختلف قابل دریافت است:

 

 • گواهینامۀ مدیریت سطح پایین لینوکس (LPIC-1)

شرکت در این امتحان پیش‌نیاز خاصی ندارد.
توانایی‌های مورد نیاز:

 1. کار با ترمینال لینوکس
 2. انجام وظایف مدیریتی ساده همچون کمک به کاربران و اضافه کردن کاربر به سیستم، ایجاد و بازیابی پشتیبان و نیز خاموش و روشن‌کردن سیستم.
 3. نصب و تنظیم یک ایستگاه کاری (به همراه X) و اتصال آن به شبکۀ محلی و یا یک رایانۀ شخصی به اینترنت.

این اولین گواهینامه از این سری می‌باشد که اولین بار در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۰ برگزار شد، و آخرین بازبینی بر روی آن در سال ۲۰۰۹ صورت گرفته است. برای دریافت این گواهینامه، قبولی در دو آزمون ۱۰۱ و ۱۰۲ این موسسه ضروری‌ست

 • مدیریت سطح پیشرفته لینوکس (LPIC-2)

اولین انتشار آن مربوط به ۲۹ نوامبر سال ۲۰۰۱ و آخرین بازنگری در آن در اول آپریل سال ۲۰۰۹ صورت گرفت.
برای دریافت گواهینامه موسسه تخصصی لینوکس سطح دو، واجدین شرایط می‌بایست از دو آزمون شماره ۲۰۱ و ۲۰۲ با موفقیت عبور کنند. این آزمون‌ها می‌توانند به ترتیب دلخواه گرفته شوند اما واجدین شرایط می‌بایست پیش از آن، گواهینامه موسسه تخصصی لینوکس سطح یک را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.
اهداف:

مدیریت ایستگاه‌های کوچک تا متوسط که دارای سرور‌های لینوکس و مایکروسافت هستند.
مشاوره به مدیران سطح بالاتر.

سرفصل‌های آزمون ۲۰۱:

 1. برنامه ریزی ظرفیت Capacity Planning
 2. هسته‌ی لینوکس (شخصی سازی و کامپایل مجدد)
 3. روند بوت سیستم و پیکربندی بوت‌لودر
 4. آشنایی با فایل سیستم‌ها و سرویس Udev
 5. مدیریت پیشرفته‌ی تجهیزات ذخیره‌سازی
 6. پیکربندی و عیب یابی شبکه
 7. نگهداری و پشتیبانی سیستم

سرفصل‌های آزمون ۲۰۲:

 1. پیکربندی DNS
 2. سرویس‌های تحت وب
 3. اشتراک گذاری فایل در شبکه، SAMBA و NFS
 4. پیکربندی Mail Server
 5. مدیریت کلاینت در شبکه
 6. امنیت سیستم
 • مدیریت سطح بالای لینوکس (LPIC-3)[ویرایش]

برنامه گواهینامه LPIC-3 بیانگر حد اعلی برنامه گواهینامه LPI است . LPIC-3 برای “مرحله سرمایه گذاری” حرفه ای های لینوکس طراحی شده است . LPIC-3 از تنها یک امتحان برای نقش “هسته” LPIC-3 تشکیل شده است . تعدادی از امتحانات تخصصی به عنوان نقشهای اضافی در راس گواهینامه “هسته” LPIC-3 پیشنهاد شده است . تخصصهای پیشنهاد شده شامل موارد ذیل است : محیط آمیخته ، امنیت ، قابلیت دسترسی بالا و مجازی سازی ، وب و اینترانت ، نامه و پیام رسانی . اولین نقش تخصصی این چنینی “محیط آمیخته” در ژانویه ۲۰۰۷ در دسترس قرار گرفت و امنیت در فوریه ۲۰۰۹ منتشر شد . پیش نیازها : برای دریافت گواهینامه LPIC-3 شما باید یگ گواهینامه LPIC-2 فعال داشته باشید ، اما ممکن است شما امتحانات LPIC-2 و LPIC-3 را بدون هیچ ترتیبی بگیرید. هسته – گذراندن امتحان ۳۰۱ . تخصص – گذراندن امتحان ۳۰۱ و هر یک از امتحانات LPI 302-306 برای دریافت گواهینامه تخصصی مربوطه .هم اکنون سایت LPI اهداف سه نقش تخصصی ۳۰۲ ، ۳۰۳ و ۳۰۴ را لیست کرده است . امتحان ۳۰۴ مجازی سازی است .هم اکنون سایت LPI یک تاریخ انتشار برای دیگر نقشها را لیست نکرده است .

منابع مطالعه
تعهد این گواهینامه بر عدم انتشار مجموعه‌ای رسمی از اسناد آموزشی برای گواهینامه‌هایش،‌ روال آماده سازی برای گذراندن آزمون‌های گواهینامه موسسه تخصصی لینوکس را به انتخابی شخصی بدل کرده است. برخی افراد می‌توانند این مسیر را با اطلاع از اهداف آزمون‌ها و مطالعه موارد آزمون از طریق صفحات راهنما (man pages) و دیگر منابع آموزشی طی کنند. برخی نیز به مطالعه کتب و حتی رفتن به کلاس‌های مربی محور مورد تائید مراکز آموزشی روی می‌آورند. با این حال بطور مشخص لیست جدیدترین منابع آماده‌سازی برای امتحانات در سایت بازارچه این گواهینامه قرار دارد. واجدین شرایطی که علاقمند به دریافت منابع مطالعه شامل به‌روز‌ترین اهداف آزمون‌ها هستند می‌توانند از بخش بازارچه این گواهینامه مشاوره بگیرند. مقایسه اهداف امتحانی مندرج در این بازارچه با اهداف مطرح شده در منابع مطالعه آزاد نیز به واجدین شرایطی که منابع آزاد را انتخاب می‌کنند توصیه می‌شود.

منابع آزاد
بسیاری از کاربران حرفه‌ای مجرب لینوکس برای گذراندن دوره‌های این گواهینامه ترجیح می‌دهند تا از مقاله‌های آموزشی خودآموز اینترنتی استفاده کنند. در میان محبوب‌ترین این منابع به انتخاب واجدین شرایط، سری آموزش‌های ال‌پی‌آی توسعه‌دهندگان شرکت آی‌بی‌ام قرار دارد که در حال حاضر تنها گواهینامه سطح بالای آن (LPIC-3) با اهداف مشخصه آزمون‌های کنونی مطابقت دارد. دیگر منابع آموزشی آزاد برای سطوح پائین‌تر گواهینامه هنوز در حال توسعه می‌باشند.

منابع فارسی
بهترین منبع رایگان فارسی قابل پیشنهاد که می توانید در اینترنت به راحتی دسترسی پیدا کنید دوره آموزشی و کاربردی لینوکس LPIC1 آزمون ۱۰۱ و ۱۰۲ از دوره های ارزشمند و رایگان مکتبگاه توسط جادی میرمیرانی با پوشش سرفصل های مرتبط با دوره لینوکس LPIC-1 می باشد.

Ubuntu عضو عادی پاسخ داده شده در ۲۰-۰۱-۱۳۹۶ .
اضافه کردن نظر

پاسخ شما

با ارسال پاسخ، شما موافقت خود را با قوانین و مقررات در کانون پرسش و پاسخ اعلام مینمایید.